مديراني در تراز ملي داريم يا مديراني ضعيف و ناكارآمد ؟

ساخت وبلاگ
چکیده : با پايان يافتن زمان و فضاي انتخاباتي در كشور و مشخص شدن رئيس جمهور دولت دوازدهم ، قطعاً اين روزها و... با عنوان : مديراني در تراز ملي داريم يا مديراني ضعيف و ناكارآمد ؟ بخوانید :

با پايان يافتن زمان و فضاي انتخاباتي در كشور و مشخص شدن رئيس جمهور دولت دوازدهم ، قطعاً اين روزها و تا زمان مراسم تحليف رياست محترم جمهور و معرفي كابينه از سوي ايشان ، بحث تركيب وزرا و حذف و اضافه آنها به يكي از كانونهاي اصلي مباحث سياسي و محفلي تبديل شده است . البته شرايط اقتصادي كشور و ركود حاكم بر آن و عدم توفيق دولت يازدهم براي رونق بخشيدن به اقتصاد و ميانگين سني بالاي كابينه دولت فعلي و قضاوت افكار عمومي و منتقدين دولت در جريان رقابتهاي انتخاباتي و بسياري موارد ديگر كه موجب شد تا يكي از چالش هاي دولت يازدهم تركيب وزراي آن باشد اين پيش بيني و قضاوت را قريب به صحت مي كند كه تغيير تركيب هيات وزيران و البته تغيير با حجم زياد در دولت دوازدهم به نسبت دولت يازدهم محتمل و جدي است.

در ميان همه بحثهاي اين روزها در مورد تركيب هيات وزيران در دولت دوازدهم و به تبع ساير مديران در دولت دوازدهم نكات و برخي بحثها در جغرافياي استان مركزي توجه انسان را به خودش جلب كرد .

از جمله اينكه در برخي سايتها اين خبر و نظر منعكس گرديد كه "استان نخبه پرور و صنعتي مركزي لايق داشتن بهترين مديران در بالاترين سطوح مديريتي كشور است "و در ادامه با ذكر آماري از مفاخر مرتبط با استان مركزي ، لقب بهشت مفاخر و پايتخت مفاخر و مشاهير را به استان مركزي داده و ادعا شده است كه اين استان بيشترين نخبگان را در كشور پرورش داده و استان مركزي را جزء صنعتي ترين استانهاي كشور معرفي مي نمايند و در نهايت اينگونه اظهار نظر مي شود كه با توجه به دارا بودن مديران و نمايندگان با تجربه، استان مركزي لايق داشتن چندين مدير ارشد در كشور و همچنين كابينه دولت روحاني مي باشد !! البته در ادامه توضيح داده شده كه اميد است در دولت دوازدهم جاي خالي هميشگي استان در كابينه پر شود و اين استان پر افتخار با حمايتهاي بيشتري راه توسعه و پيشرفت را طي كند .

در مقابل خبر فوق الذكر نطق آقاي دكتر كريمي در تاريخ 21/3/1396 در مجلس شوراي اسلامي جلب توجه مي نمايد در بخشي از نطق ايشان ، با خطاب قرار دادن آقاي دكتر روحاني بيان شد كه " جناب آقاي دكتر روحاني ، يكي از استانهايي كه شما موفق به پيروزي و كسب آراي بيشتر نسبت به رقيبتان در انتخابات اخير نشده ايد ، استان مركزي است . درصد آراي شما در سطح ملي بيش از 57 درصد و در استان مركزي با 10 درصد كمتر ، حدود 47 درصد بوده است . مهمترين دليل نارضايتي مردم استان مركزي از دولت تدبير و اميد كه باعث عدم موفقيت شما در جلب آراي مردم در انتخابات اخير شد ، انتصاب استاندار و برخي مديران نالايق و ناكارامد در اين استان بوده است" .

هر چند بحثها و موارد بسيار زيادي براي توضيح وجود دارد اما واقعا اگر همين دو مورد فوق را مقابل هم قرار دهيم چه نتيجه اي مي گيريم ؟ از طرفي ادعاي نخبه پروري استان مركزي  و داشتن قابليت معرفي مديراني در سطح و تراز سمتها و پستهاي كلان كشوري در آن داريم از طرفي اعتراف مي كنيم كه بالاترين مقام اجرايي استان و برخي مديران استان مركزي نالايق و ناكارامد هستند ! البته خوب است به اين موضوع هم اشاره شود كه چه نسبتي از تركيب مديريتي استان مركزي را غيربومي ها تشكيل مي دهد تا بعد اين سوال و انتقاد و ايراد ملموس تر و بهتر فهميده شود كه :

چگونه ادعاي داشتن نخبگان و مديراني در استان مركزي داريم كه ظرفيت و پتانسيل پذيرش مسئوليتهاي كلان كشوري را دارند كه خود استان در حوزه مديريت دستگاههاي اجرايي داراي مشكل و نقص است ؟ استاندار و برخي مديران آن نالايق و ناكارآمداند و بعضي از مديران آن پروازي و برخي از آنها كه مدير دست چندم در استاني ديگر بوده اند در اين استان پست مديريتي بالايي را گرفته اند و البته متاسفانه و متاسفانه شايد تنها استان مركزي داراي اين ويژگي است كه مي تواند در حوزه مديريت آن چنين مديراني حضور داشته باشند . در هر حال پيشنهاد مي شود كه به مصداق اين ضرب المثل كه " چراغي كه به خانه رواست به مسجد حرام است" اگر استان مركزي نخبه پرور است و اين ظرفيت را دارد كه مديراني در تراز پستهاي وزارت و كلان كشوري معرفي كند خوب است اين ظرفيت و قابليت را مقدمتا براي خود بكار گيرد و از مديران بومي توانمند و لايق و كارامد استفاده نمايد و انشالله با عبور از اين مرحله و حل بحران مديريتي در استان ، به كمك دولت در سطح كشور رفته و پيشنهاد براي سمتهاي مديريتي كشوري داشته باشد .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۶ساعت 15:35  توسط محمد رضا گودرزی  | 
...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : چهارشنبه 24 خرداد 1396 ساعت: 13:18