چرک کف دست ، بازیگر نقش اول صحنه کسب و کار کشور

ساخت وبلاگ
چکیده : آخرین پایش و ارزیابی از محیط کسب و کار در کشور ، حائز نکات و مواردی است که ذیلا به آنها اشاره می شو... با عنوان : چرک کف دست ، بازیگر نقش اول صحنه کسب و کار کشور بخوانید :

آخرین پایش و ارزیابی از محیط کسب و کار در کشور ، حائز نکات و مواردی است که ذیلا به آنها اشاره می شود .توضیح اینکه این ارزیابی توسط مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و با اخذ نظر و تکمیل پرسشنامه های مربوطه از سوی 232 تشکل شرکت کننده در این مطالعه در استانها و کشور صورت گرفته است .
نمره ارزیابی محیط کسب و کار در زمستان 1395 عدد 6.04 بوده( نمره بدترین شرایط در ارزیابی ،  10 است) در حالی که در فصل پاییز همان سال این عدد 5.83 بوده است و این یعنی در زمستان سال گذشته فضای کسب و کار کشور نسبت به فصل قبل آن وضع نامناسب تری داشته است .
در فصل زمستان سال گذشته موثرترین عواملی که نقشی مخرب در فضای کسب و کار کشور داشته اند به ترتیب عبارت بوده از : 1- مشکل دریافت تسهیلات از بانکها 2- ضعف بازار سرمایه در تامین مالی تولید و نرخ بالای تامین سرمایه از بازار غیر رسمی 3- وجود فساد اقتصادی در دستگاههای حکومتی .
در هر حال ، اینکه بین 21 مولفه و عامل موثر در محیط کسب و کار ، بنا به قضاوت تشکلها اقتصادی سراسر کشور ، '' فساد در دستگاههای حکومتی'' را موثر دانسته و در رتبه سوم قرار گرفته ، هزار و یک معنی دارد از طرفی وقتی در همین مطالعه و در جایگاه چهارم از عوامل موثر در نامساعد بودن فضای کسب و کار کشور '' بی تعهدی شرکت ها و موسسات دولتی به پرداخت به موقع بدهی خود به پیمانکاران'' قرار می گیرد آنگاه متوجه سهم دولت و سازمانها و نهادهای وابسته به آن خواهیم شد .
دو عامل اول با بالاترین امتیاز و نقش در بدی فضای کسب و کار ، با زبان بی زبانی می گوید که بخش خصوصی پول ندارد و امکان بدست آوردن آن برای سخت و پر هزینه است ( لازم به یادآوری است که در مقاله ای تحت عنوان ''اقتصادی داریم خاص که همه معادلات را کیش و مات می کند!'' توضیح داده شد کا حجم نقدینگی در کشور به عددی بسیار باور نکردنی رسیده و به شدت افزایش یافته است حال چگونه با این حجم از نقدینگی ، بخش مولد و تولید کشور و یا بطور کلی ، بخش اقتصادی از داشتن نقدینگی و منابع مالی محروم است خود داستانی است عجیب و غریب که در آن مقاله به آن پرداخته شد)و دو عامل در مرتبه بعد هم می گوید که دولت پول ندارد و سیستم دولتی بواسطه وجود فساد در آن ، راضی به پول و حقوق خود نبوده و پول و درآمد بیشتری می خواهد . یعنی دولت بدلیل گران اداره کردن کشور و بواسطه سهمی که هزینه های جاری از بودجه کشور می بلعد کم پول است و عیال و خانواده دولت هم بدلیل آلوده بودن به فساد ، به دریافتی از بخش دولتی قناعت نکرده و دست در جیب بخش خصوصی نموده است. این همه تاثیر پذیری فضای کسب و کار و به طور کلی اقتصاد کشور ما موثر از چیزی است که ما به آن چرک کف دست می گوییم . و چه میکنه این چرک کف دست و عجب اقتصاد اسلامی ای داریم ما که بنا بر نظر و دیدگاه فعالین بخش اقتصادی ، فساد در آن فراوان است .
در بین 21 مولفه تاثیر گذار در فضای کسب و کار کشور ، رتبه و سهم هر یک و بهتر یا بدتر شدن وضعیت آنها نسبت به دوره های قبل هم قابل توجه است .
تاثیر و نقش اعمال تحریم های بین المللی علیه کشورمان بر فضای کسب و کار کشور از رتبه 5 در زمستان 1392 به رتبه 15 در زمستان 1395  رسیده است .
تاثیر و نقش برگشت چک مشتریان و همکاران بخش خصوصی بر فضای کسب و کار کشور از رتبه 15 در زمستان سال 1392 به رتبه 5 در زمستان سال 1395 رسیده است .
تاثیر و نقش بی ثباتی در موارد اولیه بر فضای کسب و کار کشور از رتبه 3 در زمستان 1392 به رتبه 16 در زمستان 1395 رسیده است .
هر یک از موارد و پارامترهای فوق و سایر پارامترها و مولفه ها و سهم و رتبه آنها در بدی فضای کسب و کار کشور جای بحث و تحلیل خود را دارد که برای طولانی نشدن متن از آنها فاکتور گرفته می شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم مرداد ۱۳۹۶ساعت 19:26  توسط محمد رضا گودرزی  | 
چرک,دست,بازیگر,نقش,اول,صحنه,کسب,کار,کشور,...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : شنبه 28 مرداد 1396 ساعت: 17:47