اقتصادی داریم خاص که همه معادلات را کیش و مات می کند!

ساخت وبلاگ
چکیده : گزارش بانک مرکزی تحت عنوان خلاصه داراییها و بدهیهای سیستم بانکی ، آنجایی که بحث از نقدینگی کشور است... با عنوان : اقتصادی داریم خاص که همه معادلات را کیش و مات می کند! بخوانید :

گزارش بانک مرکزی تحت عنوان خلاصه داراییها و بدهیهای سیستم بانکی ، آنجایی که بحث از نقدینگی کشور است توجه هر کارشناسی رو به خودش جلب می کنه و این سوال به ذهن می رسه که مگه میشه؟

مطابق گزارش مذکور حجم نقدینگی در کشور در پایان سال 1395 به عدد 12533.9 هزار میلیارد ریال رسیده است که با توجه به گزارش حسابهای ملی در پایان سال 1395 ، رقم نقدینگی کشور چنانچه با همین نرخ رشد ادامه پیدا کند قطعا در سال 1396 از رقم تولید ناخالص داخلی پیشی خواهی گرفت و چنانچه این اتفاق رخ دهد شاید ما تنها یا از معدود کشورهایی باشیم که چنین رکوردی را در اقتصاد ملی بدست آورده ایم .

نکته دیگر اینکه طی سالهای 1392 تا 1396 (چهار سال گذشته)متوسط نرخ رشد نقدینگی در کشور ما 28.6 درصد بوده است که این درصد رشد نقدینگی اگر بالاترین در دنیا نباشد اما قطعا بالاترین میزان در منطقه ( منطقه منا یعنی خاورمیانه و شمال آفریقا ) است اما جالب اینکه علیرغم این میزان رشد نقدینگی که می تواند بنیانهای هر اقتصادی را به لرزه درآورده و تورم ویرانگری را بدنبال آورد اما طی همین سالها و علیرغم دو برابر شدن نقدینگی کشور و متوسط رشد 28.6 درصدی آن ، نرخ تورم کشور جریانی مغایر با نقدینگی را طی کرده و در پایان سال 1395 تک رقمی شده است و این شرایط یک سوال بزرگ و باز بزرگ را باعث می شود که پس رابطه نقدینگی با تورم چه می شود؟

اما نکته دیگر اینکه فارغ از برخی آمارها و اظهار نظر ها ، این اعتقاد وجود دارد که ما در حوزه تولید و صنعت و یا بطور کلی ، در بخش مولد اقتصاد دچار رکود هستیم و اصلی ترین مشکل و مانع در این بخش کمبود نقدینگی مطرح فلذا بسته های مالی و تسهیلاتی برای رونق تولید به عنوان سیاست دولت به منظور خروج از رکود ارائه می گردد . اما اگر اینگونه است و بخشهای مولد و تولیدی کشور ما با مشکل نقدینگی مواجه اند که مواجه اند پس این افزایش قارچ گونه نقدینگی در کشور چه می گوید و کجاست؟ و چنانچه این نقدینگی که بنا به گزارش بانک مرکزی بالغ بر بیش از 87 درصد آن بصورت شبه پول است به جریان بیافتد و کنترل نشود آنگاه آیا چیزی از اقتصاد ما باقی می گذارد .

خیلی شرایط خاص و مبهم است به نظرم درک واقعیات و تحلیل درست و مراقبت به شدت ضروری است برخی اعتقاد دارند در حال حاضر آرامش در اقتصاد حکم فرما است اما من امیدوارم با این ارقام و اعدادی که ملاحظه می شود و شرایطی که بخش تولید و صنعت ما دارد .این آرامش ، آرامش قبل از طوفان نباشد . 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۶ساعت 21:18  توسط محمد رضا گودرزی  | 
اقتصادی,داریم,خاص,همه,معادلات,کیش,مات,کند,...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : شنبه 28 مرداد 1396 ساعت: 17:47